מה יקרה אם
אני לא אתגייס?
מי גייס את
הגבינה שלי?
כמה חיילים צריך
כדי להחליף נורה?
של מי
הבטחון
הזה?
אל תתנו לנו רובים
גיוס לכולם—לא בבית ספרנו

פסק הדין ב-"משפט החמישה"

פורום הורי הסרבנים, הודעה לעיתונות 16.12.2003:

קהל רב של תומכים ואוהדים הגיעו היום בצהרים אל בנין בית הדין הצבאי ביפו כדי לשמוע את הקראת פסק דינם של חמשת סרבני הכיבוש חגי מטר, מתן קמינר, שימרי צמרת, אדם מאור ונועם בהט, הכלואים זה יותר משנה בשל סירובם להתגייס לצבא הכיבוש. מרבית הבאים לא הצליחו למצוא מקום באולם הצפוף והדחוס ונאלצו לחכות בחוץ. כאשר יצאו חמשת הסרבנים מאולם בית הדין, שם הורשעו בעבירה של סירוב פקודה, הם התקבלו בתשואות סוערות ומחיאות כפיים ממושכות, כאשר בקהל נשמעו קריאות קצובות "הכיבוש הוא טרור, הסרבן הוא הגיבור" וקריאות גנאי נגד השופטים והתובע.

בפסק דינם טענו השופטים כי "הנאשמים אמנם חשים רתיעה מוסרית ואידאולוגית מליטול חלק בצבא אשר לפי אמונתם מבצע פעולות בלתי-מוסריות בעליל. עם זאת, מעשה הסרוב נובע לא רק מרתיעה זאת, אלא גם ואולי בעיקר מרצונם של הנאשמים להביא לשינוי בדעת הקהל בכללה, בדעותיהם והתנהגותם של המועמדים לשירות ביטחון ושל החיילים בסדיר ומילואים, ולבסוף לשינוי במדיניות הממשלה ולסיום הכיבוש". על כן מצאו אותם השופטים אשמים בעבירה של סירוב פקודה.

"מענישים אותנו על כך שאמרנו את המלה המפורשת 'כיבוש', והנה אני אומר אותה שוב: כיבוש, כיבוש, כיבוש" אמר הסרבן מתן קמינר לתומכים שנאספו בכניסה לאולם בית הדין ולעיתונאים וצוותי טלויזיה מהארץ ומכל רחבי העולם שנכחו במקום. "הדבר הכי קל לילד בן 18 זה ללכת להשיג פטור מהצבא בכל מיני טריקים. כל אחד יכול, והרבה מאד עושים את זה. אנחנו בחרנו ללכת בדרך הקשה. אנחנו אומרים בגלוי שהכיבוש הוא פשע מוסרי שאנשים מצפוניים לא יכולים לחיות איתו, ושזאת הסיבה שאנחנו מסרבים להתגייס. אם הכנות שלנו מובילה אותנו לשבת הרבה שנים בכלא, אז נשב הרבה שנים בכלא. כולנו יודעים שהכיבוש יגמר יום אחד. אם בזה שנשב בכלא נוכל לקרב את היום הזה, את סיום הדיכוי והשנאה ושפיכות הדמים, אז את שלנו עשינו."

"אנחנו אומרים אמת שרוב הציבור לא יודע והרבה לא רוצים לדעת, ועל זה מענישים אותנו" אמר חגי מטר. "הם מבצעים פשעי מלחמה ורוצים מאיתנו שנשתוק. אבל אנחנו לא נשתוק, נדבר בקול גדול נגד הכיבוש גם אם נשלם על כך מחיר. לאחר מסע מפרך של שנה בכלא ובמשפטים מסתבר לנו שבית הדין לא מוכן להקשיב לטענותינו ולקול המצפון שלנו, שהכל 'שיקולי ביטחון' ובשם 'שיקולי הביטחון' שולחים אותנו לכלא. אי אפשר להבדיל בין האישי והפוליטי. אל"מ אבי לוי, אב בית הדין, הוא אחרי הכל בורג במכונה הצבאית, גם אם בורג גדול ובולט, ואין מה לצפות שהוא ישבור את הכלים ויפרסם פסק דין שיזעזע את המערכת."

"מדינה אשר מדכאת שלושה וחצי מליון בני אדם, מונעת מהם את הזכות לחיות בעצמאות, מונעת מהם זכויות אדם בסיסיות כמו החופש לנסוע מהכפר שלהם לכפר הסמוך, גוזלת את אדמתם בהתנחלויות וחומות היא מדינה שמונעת את החופש גם מן האזרחים של עצמה. לכן אין פלא שהמדינה הזאת שולחת אותנו לכלא, כמו שאין פלא שהמדינה הזאת מתנהגת כלפי העניים והחלשים בחברה כמו שהיא מתנהגת" אמר אדם מאור.

"לא מרתיע אותנו גזר הדין הזה. בית הדין הוא חלק מהצבא, והצבא עושה דברים איומים ובלתי מוסריים כמו לשלוח את החברים שלי למות למען נצרים ולמען חברון, בשעה שכולם יודעים שהולכים לפנות את המקומות האלה. הצבא יוצר יאוש בחברה הפלסטינית ולמעשה יוצר במו ידיו את הפיגועים. הצבא עושה זאת מתוך ידיעה ומתוך בחירה ולכן אין פלא שזהו פסק הדין" אמר שימרי צמרת.

"חשוב לנו לזכור שהמלחמה שמתנהלת היום היא מלחמת ברירה, ומלחמת ברירה היא בהכרח לא מוסרית. חייבים לסרב כי המלחמה הזאת תיפסק רק כשאנשים יפסיקו לתמוך בה. פסק הדין בהחלט מלחיץ, אבל בשום אופן זאת לא סיבה להפסיק לסרב, לא בשבילי ולא בשביל אף אחד מן הסרבנים".

"בית הדין קיבל פסק דין קשה, פסק דין של משחק מכור מראש, ללא כל התחשבות בבנינו, בכנותם ובעקרונותיהם. הם קיבלו את ההחלטה המצפונית עליה הם משלמים מחיר יקר, ואנחנו עומדים מאחוריהם ותומכים בהם בהמשך המאבק, גם אם יהיה ארוך וקשה" אמרו נועם קמינר ואמירה בהט, שדיברו בשם הורי הסרבנים.

"הקשבתי בתשומת לב לפסק הדין. מבחן האמת לקיום זכות כגון חופש המצפון הוא לא ברגע שכולם מסכימים אלא במקום שהנושא שנוי במחלוקת. בית הדין אומר שחופש המצפון מוגן אבל מסרב להפעיל את ההגנה הזאת במקום שהיא נדרשת. על זה יש לי ויכוח קשה עם בית הדין. אם חופש המצפון של חמשת האנשים האלה לא מוגן, אז אין חופש מצפון בישראל. הצבא לא נתן לזכות הזאת את המשקל המגיע לה, ולכן בעיני פסק הדין לא חוקתי" אמר עו"ד דב חנין, פרקליטם של חמשת הסרבנים.

ביום שלישי הבא, 23 לדצמבר, בשעה 2.00 בצהרים, ישמעו טיעונים לעונש של התביעה וההגנה ואח"כ ינתן גזר הדין. לחמשת הסרבנים עומדת האפשרות לערער לבית המשפט הצבאי לערעורים ומשם לבית המשפט העליון.

היום התקיימו הפגנות ועצרות תמיכה בסרבנים בלונדון, רומא וברלין, ולשגרירות ישראל בערים אלה נמסרו עצומות המביעות תמיכה בהם. עשרות אזרחים צרפתים שישבו בכלא בארצם בשנות החמישים והשישים בגלל סירוב להשתתף במלחמת אלג'יריה הביעו גם הם תמיכה במאבק הסרבנים הישראלים.